Example Frame
معاونت علمی و فناوری
اخبار علمی
Not Available.
اخبار فناوری اطلاعات
Not Available.
افراد آنلاین 35
 
 
تعداد بازديد کنندگان: 183902
لینوکس

این بخش به مدیریت خانم مهندس سپیده حدادی اداره می شود

 

چرایی یادگیری لینوکس و تاریخچه

همانطور که از اسم این بخش هم پیداست ، در این قسمت میخواهم علت یادگیری لینوکس ، و در قدمی فراتر ، نگاه جهانی و تاریخچه ای از فعالیت open source  کاران را برای شما بیان کنم.

از آنجهت که مطالب پیرامون این موضوع به کرات در اینترنت نوشته شده ،  فکر میکنم  به جای نوشتن مطالب تکراری و خسته کننده ،دو فیلم زیر ، به بهترین وجه ، شما را قانع میکند ، روی یادگیری عمیق  این سیستم عامل ، سرمایه گذاری کنید. و اما دو فیلم:

      چرایی انتخاب سیستم عامل لینوکس ، از زبان استاد جلال حاجی غلامعلی(پدر لینوکس ایران)

                http://www.aparat.com/v/RO5Bg

      نگاه جهانی به open source  

http://www.aparat.com/v/BKgiT             


شروع کار با لینوکس

(از سری مقالات LPIC1)

 

در این جلسه می خواهم به شما نشان دهم چگونه می توانید از یک سرور لینوکس ،  سرویس گرفت و چگونه می توان از آن سرویس دهی کرد.

همانطور که میدانید ، سیستم عامل لینوکس ، یک سیستم عامل Multi User  و Multi Tasking   است. از دید یک سازمان در نظر بگیریم ، ما می توانیم یک سرور لینوکس را داشته باشیم ، کاربران زیادی از هر جا به آن وصل شده و فعالیتهای لازمه را انجام دهند.

فرض کنید ما یک سرور لینوکس داریم که این سرور لینوکس ، کارت شبکه دارد ، می تواند به شبکه وصل شود و فرض ما هم این است که بتوانیم از راه دور Login  کنیم و از امکانات سرور لینوکس استفاده کنیم.

سیستم عامل لینوکس ، یک سیستم Multi User  است ، یعنی همزمان چندین کاربر میتوانند با این سرور ارتباط برقرار کنند و به طور عادی محدودیت تعداد ندارد.هر چه تعداد سرویس گیرندگان بیشتر گردد ، کارایی سرور میتواند تقلیل یابد و کاربر یه مقدار کندی را احساس میکند.اما ما میتوانیم با یک سرور ساده هم 10 تا سرویس گیرنده را متصل به سرور نگه داریم.به شرطی می توان از یک سرور لینوکس سرویس گرفت که اولا کارت شبکه داشته باشد ، نرم افزارهای لازمه وصل باشد ، client   هم نرم افزارهای لازمه را نیاز دارد ، کاربر میتواند با کمک نرم افزارهای مربوطه تحت شبکه به سرور وصل گردد.به عنوان مثال ، ما فرض می کنیم کامپیوتری که می خواهیم از طریق آن به سرور وصل شویم ، و سرویس بگیریم ، یک سیستم مایکروسافتی باشد ، یعنی سیستم عامل ویندوز دارد.سیستم را روشن می کنیم ، پروتکل TCP/IP  روی آن نصب می گردد، کاری که می توانیم انجام دهیم این است که با کمک ابزاری به سرور لینوکس متصل شویم .

برای این کار چند ابزار مشهور داریم :

 

ü      Telnet

ü      SSH

ü      Rlogin

ü      در نهایت ابزارهای گرافیکی

معمولا command Telnet  روی اکثر سیستمها نصب است ،حالا ممکن است روی سیستم شما نصب نباشد ، برای اینکه بدست آورید ، می توانید به دیتابیس های مختلف روی اینترنت ، دسترسی پیدا کرده ، دانلود کرده و استفاده کنید.این نرم افزار به شما اجازه می دهد که از کامپیوتر خود ، به یک سرور لینوکس ، متصل شوید و اگر سرویس دهنده Telnet  در حافظه سرور موجود باشد ، شما میتوانید با سرور متصل شده و فعالیتهای لازمه را انجام دهید.

جهت اطلاع ، در سازمانها و بسیاری از ساختارها ، از telnet  استفاده نمی شود . و علتش این است که تمام فعالیتهای شما به عنوان سرویس گیرنده ، به صورت clear Text  یا خام ، به سرور منتقل شده و پاسخ سرور هم به صورت clear Text  یا خام به شما انتقال می یابد ، و اگر در بین راه ، در شبکه شنودی موجود باشد ، این شنود می تواند اطلاعات را تغییر دهد ، یا بدست آورد .

روش دیگر ، روشی است که معمولا روی سیستم عامل ویندوز ، این نرم افزار نصب نیست .به این روش SSH  یا همان Secure Shell  می گویند.شما با SSH  هم میتوانید به سرور لینوکس متصل شوید ، به شرطی اینکه سروریس دهنده SSH  وجود داشته باشد ، تفاوت آن با TELNET  این است که اطلاعات در مبدا encrypt  می شود ، به هم ریخته می شود و در شبکه حرکت میکند ، اطلاعات در سرور لینوکس تحلیل می شود ، و مجددا اطلاعات ، به صورت encrypt  شده به ما تحویل داده می شود.

Rlogin  که متعلق به کمپانی sun  است ، به ندرت مورد استفاده قرار می گیرد ، نرم افزارش در ویندوز نیست ، و باید دانلود شود.در یک کلاس آموزشی ، که معمولا اطلاعات خاصی روی سرور نیست ، جنانچه نخواهیم از سیستمهای client  ای خودمان استفاده کنیم و از یک سرور لینوکس استفاده کنیم معمولا روش telnet  استفاده می شود. در ویندوز ، لینوکس یا هر سیستم عامل دیگری ، ما باید با کمک فرمان

Telnet    نام  سرور

یا

Telnet    IP  سرور

این کار را انجام دهید.شما وقتی روی کامپیوترتان ،Telnet  می کنید ، اتفاقی که می افتد این است که کلاینت شما سعی میکند با سرور ارتباط برقرار کند ، و این ارتباط از طریق پروتکل ARP  انجام می شود . با این کار client  سعی میکند ، سرور را پیدا کند، و به آن می گوید می خواهد telnet  کند. به مجرد اینکه ، telnet میکنی ، سرور Linux  ، یک پیغامی دریافت میکند مبتنی بر اینکه کسی میخواهد سرویس بگیرد.این درخواست را تفسیر میکند و یک جمله یا صفحه ای از اطلاعات را به Login  می فرستد و از client  میخواهد خودش را معرفی کند:

پس وقتی Telnet  می زنید ، به وسیله پروتکل ARP  ، اگر مقصدی وجود داشته باشد ، کشف می شود و مقصد پیام ، پیامها و یا عکس العملهایی را به CLIENT  نشان میدهد ،در مجموع server  به client  میگوید ، خودش را معرفی کند. سرور لینوکس یک سرور Multi User  است ، که برای اینکه کاربران متصل شوند باید خود را معرفی کنند ، شما بعد از وارد کردن userid ، سرور میخواهد اسم رمز را بدهید ، همانطور که میدانید در همه جا ، اسم رمز سری است ، username  دیده می شود ولی اسم رمز قابل دیدن نیست .بین سرور و client  توافقی وجود دارد که اسم رمز دیده نشود.از نظر امنیتی ، لینوکس ، یک سری مفاد امنیتی را رعایت کرده است. برای تفهیم بیشتر ، به این صورت ادامه می دهیم که شما وارد یک هتل  یا رستوران شده اید. هتل یا رستوران را میدانید که Multi User  است ، منزل این گونه نیست.که ما میتوانیم ویندوز را به عنوان یک منزل فوق العاده شیک تصور کنیم و لینوکس را یک رستوران یا هتل.شما به مجرد اینکه login  کنید ، انگار وارد یک رستوران شده اید ، از شما تاییدیه میخواهند ، کنترل هویت می کنند.هتل قطعا از شما می پرسد ، آیا رزور کرده اید ، آیا پاسپورت دارید ، آیا پاسپورتتان قابل قبول است و ... لینوکس دقیقا عین هتل است.

حالا در هتل تصور کنید ، به مجرد اینکه در هتل متوجه شوند ، کسی که وارد شده نمیتواند هزینه را پرداخت کند یا بی نظمی ایجاد میکند ، از سرویس دهی به آن خودداری می کنند .ولی تا متوجه شوند هزینه سرویس را پرداخت می کند و مشکلی ندارد ، گارسنی مقابل او قرار میگیرد. حالا در دنیای لینوکس ، به مجرد اینکه شما username  و password  خود را میدهید ، و از نظر لینوکس هویتتان بدون مشکل است ، سرور یک به اصطلاح "prompt" ، به شما می دهد. فرمت می تواند قابل تغییر باشد ولی prompt  استاندارد ، به صورت زیر است:

به مجرد اینکه username  و password  را وارد کنید و درست بود ، userid  در بخش اول نمایش داده می شود:

[ USERID

مثلا:

[s.hadady

همه میدانید که انسانها اسم دارند ، کشورها اسم دارند و ....برای لینوکس هم موقع install  کردن ، از ما میپرسد ، اسم سرور چه باشد.همان اسم در اینجا به کار می رود :

[USERID@SERVER NAME

مثلا اسم کامپیوتر سرور اسمش LPI  بود به صورت زیر می آید :

[s.hadady@LPI ~]$

این فرمت کاملا قابل تغییر است که در ادامه مقالات توضیح می دهم. به زبان ساده ، به مجرد اینکه وارد شدید سرور به شما می گوید مثلا:

خانم S.HADADY  به رستوران LPI  و خانه خودتان ~ ، خوش آمدید J

و منتظر است که شما فرمان مورد نظر خود را بدهید $

علامت ~  ، در انگلیسی Home Directory  یا همان خانه است.بعدا توضیح می دهم.

سیستم عامل لینوکس یک سیستم Multi User  است و هر کس Login  کند ، برای خودش خانه ای دارد.

$ ، به ما میگوید که شما یک کاربر عادی هستید.یعتی چه؟

یعنی اگر شما به عنوان root  وارد سیستم شوید ، $ می رود ، و به جای آن #  می نشیند:

[root@LPI ~]#

علامت # ، در لینوکس استاندارد ، یعنی شما یک کاربر ادمین یا اصطلاحا super user  هستید که میتوانید روی سرور تسلط داشته باشدو تغییرات مورد نظر را انجام دهید. در مقاله بعدی به شما می گویم چگونه میتوانید علامت $ را با نظر شخصی خود ، تغییر دهید. در ضمن ، نگاه ما در این سلسله مقالات معمولا روی redhat  است.شما میتوانید همین توضیحات را روی توزیعهای دیگر لینوکس هم به کار برید .مثلا روی ماشین خود ابونتو نصب کنید یا حتی centOS  که به redhat هم نزدیک است و به تبع روی ماشین خودتان شما به عنوان    super user هم کار کنید.

مطلب بعدی : ادامه کار با لینوکس

تعداد بازديد کنندگان:3446